Jamarski tečaj 2025 - pričetek

7.4.2025

Tečajniki jamarske šole 2025 smo se prvič srečali v petek, 21. marca 2025. Na uvodnem predavanju smo spoznali osnove podzemlja na slovenskem in pridobili vpogled v svet raziskovanja jam.

Že naslednji dan, v soboto 22. marca 2025, je nastopil prvi jamarski terenski dan. Sprva smo se udeleženci spoznali z osnovno opremo, kot je čelada in seveda obvezno dobra svetilka. Spoznali smo dobro terensko obutev in primerna oblačila. Sledila je predstavitev ene izmed osnovnih jamarskih pripomočkov – vrvi. Naučili smo se privezovanja, kar smo že kmalu zatem tudi sami preizkusili na terenu.

Privezani tečajniki med učenjem osnovnih vozlov.

Sledila je krajša predstavitev jame Jazbina, kmalu zatem pa naš prvi vstop v samo jamo.

Že takoj so nas na stenah in stropu pričakali krilati prebivalci jame, dve vrsti netopirjev, in sicer mali in veliki podkovnjaki. Slednji je nekoliko večji, vrsti pa se v jamah prav tako raje zadržujeta na različnih višinah – ustrezata jima namreč različne temperature. Tam so bile prisotne še nekatere druge jamske živali, kot sta jamska kobilica in jamski matija, opazili pa smo tudi srebrn in zlat blišč na stenah – gre za združbe mikroorganizmov, ki jih vidimo kot bleščeče kristale.

Povzpeli smo se v notranjost jame, pri čemer smo morali preiti kar nekaj deset metrov ožin in jarkov, kar je zahtevalo primerno agilnost. Na enem izmed odsekov smo uporabili tudi pridobljeno znanje priveza na vrv in rahlega plezanja. Kmalu za premagovanjem vseh ovir smo prispeli v notranjost jame – nekolik večjo jamsko dvorano. Tam smo ugasnili luči in se znašli v popolni temi. Po nekaj trenutkih pa se je na vrhu jamskega stropa pojavil rahel snop svetlobe – dvorana je namreč preko ožine povezana s površjem. Kot posledica smo v notranjosti jame našli tudi nekatere slepe potnike – površinske živali, kot so krešiči in primerek rjave žabice, ki so se pomotoma znašli v jami. Po pregledu dvorane smo jamo zapustili in se obrnili proti vhodu.

Drugi sklop terenskega dne je predstavljalo spoznavanje tehnike dviga in spusta po lestvici, katero smo tudi sami preizkusili. Pred tem smo spoznali še osnovne vozle in tehnike varovanja. Vsi smo se nekajkrat preizkusili v dvigu in spustu. Ob koncu tečaja je sledil še kratek sprehod po pobočju do manjšega brezna. To je druga površinska vstopna točka v jamo – razlog za snop svetlobe v jamski dvorani. Točka je poimenovana Puhalnik, ime pa je dobila po pretoku zraka skozi jamo, zaradi česar je skozi odprtino na pobočju mogoče opaziti rahel vetrič. Teren se je končal s skupinskim fotografiranjem.

Po prvem obisku jame.

Marjanca Tomažič